W wielu organizacjach odbywa się praca zmianowa, czyli pracownicy mogą świadczyć pracę nie tylko w godzinach od rana do popołudnia, ale również od popołudnia do wieczora, a nawet od wieczora do nocy.
W zależności od tego, jak zorganizowana jest struktura zatrudnienia, a także jakie jest zapotrzebowanie przedsiębiorstwa, można zwiększyć np. produkcję poprzez wprowadzenie dodatkowych zmian. Ma to wiele zalet, ale również kilka wad.
Do niewątpliwych zalet należy przede wszystkim fakt, że w ciągu jednej doby można osiągnąć znacznie większe efekty, zwiększyć możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa, a także wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa i zwiększyć przychody.
Zdecydowanie tak.
Czas pracy można tutaj zaplanować w zależności od potrzeb. Zarówno plan może dotyczyć konkretnej zmiany, jak i całego przedsiębiorstwa. Zaplanować można czas pracy poszczególnych pracowników w ciągu dnia, jak i czas pracy pracowników przydzielonych do konkretnych zmian.
Pracownicy mogą zamieniać się zmianami w trybie tygodniowym, dwutygodniowym, czy nawet miesięcznym. Wszystko zależy od tego, na jaki tryb pracy zdecyduje się zarząd i pracownicy. Ponadto, zawsze jeszcze można wprowadzić dodatkową zmianę, jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie.
Planowanie czasu pracy jest nie tylko bardzo ważne, ale i skuteczne. Pozwala na zapewnienie ciągłości pracy i stabilności przedsiębiorstwa. Pracując na zmiany również można planować dzień pracy, jak i dzień przed pracą lub po pracy.